DOMOV
O TLEH
KONTAKTI
POVEZAVE
ZANIMIVOSTI

Slovenska zakonodaja

Zaradi toksičnosti težkih kovin in drugih anorganskih in organskih potencialno nevarnih snovi v tleh, so številne države omejile pridelavo hrane na onesnaženih območjih in določile tudi meje dovoljenega letnega vnosa s komposti in blati čistilnih naprav. V Sloveniji obravnava TK v tleh Uredba o mejnih, opozorilnih in kritičnih imisijskih vrednostih nevarnih snovi v tleh.

(Uradni list RS, št. 68/96). Po definiciji je mejna imisijska vrednost gostota posamezne nevarne snovi v tleh, ki pomeni takšno obremenitev tal, da se zagotavljajo življenjske razmere za rastline in živali, in pri kateri se ne poslabšuje kakovost podtalnice ter rodovitnost tal. Pri tej vrednosti so učinki ali vplivi na zdravje človeka ali okolje še sprejemljivi. Opozorilna imisijska vrednost je gostota posamezne nevarne snovi v tleh, ki pomeni pri določenih vrstah rabe tal verjetnost škodljivih učinkov ali vplivov na zdravje človeka ali okolje. Kritična imisijska vrednost je gostota posamezne nevarne snovi v tleh, pri kateri zaradi škodljivih učinkov ali vplivov na človeka in okolje onesnažena tla niso primerna za pridelavo rastlin, namenjenih prehrani ljudi ali živali ter za zadrževanje ali filtriranje vode.

Mejne, opozorilne in kritične imisijske vrednosti za potencialno nevarne snovi, ki smo jih sledili v projektu URBSOIL, so podane v spodnji preglednici:

 

Slovenija

  Mejna imisijska
vrednost
mg/kg
Opozorilna imisijska
vrednost
mg/kg
Kritična imisijska
vrednost
mg/kg
Cd 1 2 12
Cu 60 100 300
Ni 50 70 210
Pb 85 100 530
Zn 200 300 720
Cr 100 150 380
Cr6+     25
Policiklični aromatski ogljikovodiki (PAO) 1 20 40

http://www.gov.si/mop/zakonodaja/okolje.htm